NEPROKLOUZNE ANI MYŠ ANEB JAK ZABEZPEČIT PŘÍSTUPOVÉ CESTY

Jsme už ve čtvrtém díle, kde se dozvíte zase něco o zabezpečení svého doma, a navíc pro vás mám připraveno ještě něco, co vás bude určitě zajímat. Právě tím uzavřeme jeden celý blok projektu Cesta k bezpečnému domovu. Musím se přiznat, byl to s vámi bezva výlet a už teď vím, že ne poslední. A doufám, že jste si během něj odnesli hodně užitečných informací. Snad jsem vám aspoň trochu pomohl. Pomohl rozhodnout se, jestli a jak se pustíte do zabezpečení svého domova nebo firmy. Teď náš čeká ještě jeden úkol: zjistit, jaké jsou možné způsoby zabezpečení přístupových cest.


Průběh cesty
80%

Pomalu, ale jistě se blížíme zpět k přístavu, zbývá poslední týden plavby :-)

KAMPAK, KAMPAK, ZLODĚJÍČKU?!

Ve třetím díle jsme si stručně řekli, co všechno je v našich obydlích chápáno jako přístupové cesty, a tedy i cesty, kterými se k vám s menší či větší šikovností může zloděj dostat. My teď ovšem uděláme všechno proto, abychom ho odradili hned na začátku jeho zákeřného úmyslu. A pokud by se k vám přece jen někdo vloupal, tak ať to pro něj není žádná procházka rajskou zahradou. Jdeme na to!

Přístupové cesty můžeme zabezpečit různými typy detektorů. Abychom zvolili ten správný, záleží na typu přístupové cesty a prostoru, který chceme zajistit prvkem zabezpečovacího systému.


ZABEZPEČUJEME DVEŘE, OKNA, VRATA: TEĎ HNED A NATOTATA

Jednou z možností, jak tyhle přístupové cesty zabezpečíme, je metoda (detekce) otevření. To znamená, že detektor reaguje na to, když vaše dveře nebo okno někdo otevře, popřípadě ohlásí destrukci prostupů pláště budovy. Za tímto účelem se používají magnetické kontakty. Když dojde k otevření okna nebo dveří, magnet vyhlásí poplachový stav. Je to velmi spolehlivá metoda, nicméně musím upozornit, že „hlídací“ magnet musí být instalován na každé okno či dveře zvlášť. A to je vám už asi jasné. Tím se zvyšují náklady a komplikuje se instalace při větším množství oken či dveří.

Další možný způsob je detekce pohybu osoby. Tahle metoda detekuje pohyb osoby v místnosti, dále v prostoru budovy, schodiště nebo spojovací chodby. Detektory pohybu jsou schopny pokrýt místnosti až do 50 m². (Výjimečně i větší.) Detektor je jednoduchý jak na instalaci, tak na údržbu. Pokud jej zvolíte, nemusíte pak už zabezpečovat okna ani dveře.

Když se zloděj rozhodne, že se do bytu dostane cestou rozbitého okna, může vám perfektně pomoci detektor rozbití skla. Díky němu můžete detekovat rozbití skleněné výplně od 1 m². Detektor je vhodný pro hlídání větších skleněných ploch, jako jsou výlohy a prosklené stěny. Často bývá podpořen detektorem pohybu osob. Tato čidla patří mezi prvky plášťové ochrany.Z ČEHO SE SKLÁDÁ ZABEZPEČOVACÍ SYSTÉM?

Každý profesionální zabezpečovací systém má centrální ústřednu, která řídí všechny prvky. K ovládání se používá kódové klávesnice nebo dálkového ovladače. K detekci narušení objektu se používají různé typy detektorů. Centrální ústředna musí být umístěna tak, aby nemohlo dojít k jejímu narušení. V běžném provozu k ní není třeba přistupovat. Často se umisťuje do různých komor a technických místností. A protože ústředna je mozek celého zabezpečovacího systému, nechte ji hlídat. Buď přístupovou cestu k ní, anebo tu konkrétní místnost.


I DETEKTORY A JINÉ PRVKY MAJÍ SVOJE SPRÁVNÉ MÍSTO

OVLÁDACÍ KLÁVESNICE

Umisťuje se ke vchodu do zabezpečeného prostoru. Slouží k aktivaci a deaktivaci systému, a proto je k ní nutný jednoduchý a rychlý přístup. Nejvhodnější je umístit klávesnici do hlídaného prostoru, ale není to podmínkou.

INFRAPASIVNÍ DETEKTOR POHYBU

Patří ideálně do rohu místnosti, a to do výšky okolo dvou metrů. Je nutné, aby detektor pohybu nebyl zakryt nějakým předmětem. Také není vhodné, aby přímo mířil na zdroje tepla (topení, klimatizace).

DETEKTOR TŘÍŠTĚNÍ SKLA

Má své místo naproti skleněné výplni, a to maximálně do vzdálenosti devět metrů od skleněné výplně. Od podlahy by měl být nainstalován přibližně ve dvoumetrové výšce.

MAGNETICKÝ DETEKTOR OTEVŘENÍ DVEŘÍ A OKEN

Montuje se na dveře či okna tak, aby nedošlo k jeho poškození během manipulace. Tvoří ho magnet a detekční část. Magnet se montuje na pohyblivou část dveří či oken. Detekční část těsně vedle magnetu, ale na nepohyblivou část.

POŽÁRNÍ DETEKTOR

Reaguje na známky kouře, a proto se montuje na strop místnosti, konkrétně nad místo předpokládaného vzniku požáru nebo na střed místnosti. Požární detektor je schopen pokrýt místnost o rozloze okolo 30 m².

INTERIÉROVÝ SIRÉNA

Umisťuje se do hlídaného objektu tak, aby nemohla být ovlivňována povětrnostními podmínkami, a přitom byla hlídaná samotným bezpečnostním systémem.

EXTERIÉROVÁ SIRÉNA

Můžete dát kamkoliv na hlídaný objekt. Není nutné, aby byla uvnitř hlídaného objektu, protože obsahuje prvky proti zneškodnění. Základem úspěšného umístění sirény je její dobrá slyšitelnost při poplachu. Ve většině případů se umisťuje na štít domu. Působí tak odstrašujícím způsobem a jasně dává na zřetel, že je objekt zabezpečen.PROPOJENÍ ZABEZPEČOVACÍHO SYSTÉMU

Všechny komponenty zabezpečovacího systému včetně klávesnice a sirény jsou vždy přímo zavedeny do centrální ústředny. Ve většině případů se připojují buď kabelem, takže klasickým drátovým připojením, nebo bezdrátově. Bezdrátové řešení je vhodné instalovat do všech objektů, kde již nelze instalovat drátové provedení. Odpadá sekání do zdi, následné zednické práce atd. Pokud žijete v novostavbě nebo máte po rekonstrukci, určitě bych vám doporučil bezdrátové řešení. Nemusíte provádět jakékoli zásahy a úpravy, jde prostě o čistou instalaci.


NASTAVENÍ A INSTALACE ZABEZPEČOVACÍHO SYSTÉMU

Zabezpečovací systém si můžete nechat nainstalovat a spravovat odbornou firmou. Nebo si pořídit předkonfigurovaný zabezpečovací set. Ten je sestaven a připraven tak, abyste ho mohli nainstalovat svépomocí. K takové instalaci totiž potřebujete akorát základní náčiní pro údržbu bytu.

Elektronické zabezpečení zcela určitě zvyšuje bezpečnost vašeho domova. A i když je pořád považováno za jakýsi nadstandard ve výbavě domů a bytů, je evidentní, že si ho pořizuje a dopřává čím dál více lidí. Jeho cena totiž za několik let docela výrazně klesla. Je mnohem dostupnější. Když se navíc nabízí i v bezdrátové variantě, je možné ho instalovat i dodatečně.


A KAM DÁL?

K zabezpečovacímu systému se do budoucna určitě hodí nějaký kamerový systém. Když už si ho majitelé nemovitostí pořizují, tak většinou proto, aby nasbírali maximum důkazů o případné trestné činnosti. Kamerové systémy se vybavují záznamovou jednotkou. To s sebou ale přináší jistá omezení ze strany ochránců soukromí… O tom všem detailně ale zase někdy jindy…

Pokud vás zajímá, jak správně vybrat kameru a její příslušenství, tak aby to všechno fungovalo jak má, napište mi, rád se s vámi podělím o další informace a poskytnu návod jak na to.

PLAVBA POKRAČUJE SMĚR PŘÍSTAV VÁŽENÍ

Ano, je to tak. Naše první výletní plavba na cestu k bezpečnému životu se chýlí ke svému konci. Nebojte se, rozhodně to nebyla poslední plavba. Naopak! Čekají nás další dobrodružství na cestě za poznáním. A dozvíte se o nich vždy mezi prvními. Už teď mohu prozradit, že pro vás chystáme další plavbu, na které se dozvíte více informací třeba o takových kamerových systémech.

Ještě ale vydržte, v přístavu budeme za týden a čeká tam na váš překvapení, jako poděkování, že jste s námi. Tak šťastný zbytek plavby a těšte se.DISKUTUJTE S OSTATNÍMI ČLENY POSÁDKY

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.