MÁ SMYSL INVESTOVAT DO ZABEZPEČOVACÍHO SYSTÉMU? MÁ. A BASTA

S některými z vás se tu vidíme už potřetí… A možná, že zrovna vy jste tady prvně. Ať už tak, nebo tak – vítám vás u třetího dílu projektu MISE BEZPEČNÝ DOMOV. Tentokrát zcela automaticky navazujeme na druhý díl Zlodějům vstup zakázán, který byl jakousi úvodní kapitolou věnující se zabezpečovacím systémům a alarmům.  Dnes spolu budeme vybírat zabezpečovací systém a zároveň také místnosti, které je vhodné zabezpečit.


Průběh cesty
60%

K další zastávce dorazíme zase za týden :-)

TAK JEŠTĚ JEDNOU. MÁ INVESTICE DO ALARMU VŮBEC SMYSL?

Tohle trápí nejednoho z nás. Nesejde přitom, jestli máte dům, firmu nebo byt. Pokud nemůžete v noci spát z obavy, že k vám zavítá nějaký nevítaný host, a nemyslíme tím zrovna vaši tchýni, je dobré začít uvažovat o nějakém tom zabezpečení. Rozhodl jsem se, že se s vámi podělím o pár dobrých informací a tipů, díky kterým se třeba mnohem lépe rozhodnete. Většina toho, co vám povím, staví na mé 20leté praxi, ale hlavně taky na zkušenostech mých zákazníků, které nebyly zrovna příjemné, neboť šlo právě o kriminalitu.  


VČERA BYLO POZDĚ

Dost často se setkávám s docela odmítavým postojem k pořízení zabezpečovacího systému. Argumenty? „To nepotřebuji, mě ještě nikdo nevykradl, tohle se nás netýká, co by si u nás kdo vzal…“ No, chyba lávky myslet si, že nemáte doma nic, co by se nějakému zlodějíčkovi nešiklo.  

Ten hlavní zádrhel je tedy v onom „ještě“. S některými takovými zákazníky se totiž hodně často setkávám podruhé, ale to už jsou bohužel v pozici toho, kdo rychle shání zabezpečovací systém. „BYL JSEM VYKRADEN, CHCI HNED ALARM.“ Proč sem tohle píšu? Protože kriminalita, resp. vykrádání domů a bytů, se prostě týká kohokoliv z nás. A je dobré si to uvědomit včas. Včera je totiž fakt pozdě.JAK VYZRÁT NA ZLODĚJE? TĚŽKO, ALE JDE TO!

On se ten náš malý či velký zloděj nemá vlastně čeho bát. Ruce se nesekají a ve vězení se pracovat nemusí. Když už se ale přece jenom zloděj něčeho bojí, tak problémů s policií. A tak jde většinou cestou nejmenšího odporu a najde si nějakou bezproblémovou oběť. Pokud narazí na překážku, která mu jeho plán byť jen trochu ztíží nebo úplně překazí, jde jinam. Takže vy musíte jediné, pokud chcete ochránit své blízké a svůj majetek: co nejvíce mu to ztížit, aby se u vás necítil bezpečně a nerušeně.

Navíc náš právní systém se ne a ne zlepšit a praxe je bohužel taková, že spíše nahrává pachatelům a zlodějům Ti se mnohdy cítí nepostižitelní. Bohužel. Když jste okradeni či vykradeni, policie si vás sice vyslechne, stanete se nějakým číslem a záznamem v tabulce a když se jí jóóó zadaří, zloděje najde. Ale tím to končí. Vy se postavíte do řady již čekajících poškozených, které zloděj také vykradl. Ten většinou bude odsouzen s následným příkazem k náhradě škody a příslibem několika měsíců ubytování a stravy na účet nás všech v nápravném zařízení. A tím to končí podruhé. Škodu z něj nikdo nevymůže.


4 DOBRÉ RADY NAD ZLATO, KTERÉ BYSTE MĚLI DODRŽET PŘI VÝBĚRU ALARMU

Než vám je jednotlivě představím, rád bych poznamenal, že svět zabezpečovacích systémů a všeho toho okolo je obsáhlý a někdy i trochu komplikovaný. Nemusíte se ho ale bát, nemusíte házet flintu do žita. Protože když si necháte dobře poradit a svěříte se, jak se tak říká do rukou odborníků, uvidíte, že to zas až taková složitá anabáze není. Jen je potřeba se zajímat, snažit se vidět více do hloubky, hledat informace atd. I od toho jsem tu pro vás!

RADA PRVNÍ - Zvažte všechna pro a proti

Začněte asi tím, co je nejvíc jasné: velikostí a strukturou objektu, bezpečnostním posouzením objektu a samozřejmě požadavky, které na zabezpečovací systém máte. Moderní alarmy mohou totiž nejen zajišťovat bezpečnost, ale také zpříjemňovat život. S jejich pomocí můžete ovládat například vytápění, různé spotřebiče nebo třeba i zavlažování na zahradě.

Z hlediska zabezpečení je dobré zvážit, zda chcete alarm používat pouze, když v objektu nejste, nebo má-li vás chránit i v noci. Jak už jsme si říkali v prvním díle, k vloupání dochází až nepříjemně často v situaci, kdy majitelé uvnitř spí. Alarmy jdou pochopitelně nastavit na noční střežení. Kvalitní alarmy také umožňují nezávislé střežení různých prostor, takže pokud spíte v patře, můžete třeba nechat hlídat přízemí a auto před domem.

RADA DRUHÁ – Neřešte jen cenu

Až budete vybírat alarm, nenechte dominovat jen cenu. Zaměřte se také na záruky, certifikace nebo servis. Firma, kterou pro realizaci vyberete, by měla být výrobcem a pro montáž certifikovaná, a zároveň od ní chtějte odpovídající zaškolení atd.

RADA TŘETÍ – Co takhle dohled bezpečnostního centra (PCO)

Alarm si pořizujeme proto, abychom okamžitě zjistili, že se k nám někdo dobývá, nebo to zkoušel. Samotný alarm však ohlásí pouze nastalou skutečnost, ať už se jedná o zloděje, vzniklý požár, unikající plyn či tekoucí vodu.  Je tedy jasné, že tyhle nemilé události musí někdo fyzicky zastavit. Proto je dobré, když zvážíte, že svůj zabezpečovací systém napojíte na PCO – pult centrální ochrany. Tedy na vzdálený dohled bezpečnostní firmy. Když budete v práci nebo na dovolené, bude vám hned o něco líp.

RADA ČTVRTÁ – Chtějte rychlý a účinný zásah

Ten chtějte od asistenční zásahové služby, která reaguje rychle a profesionálně. 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Profesionální zásahová služba přijíždí k objektu zpravidla do 15 minut a může pomoci nejenom při vloupání, ale i při náhlém zhoršení zdravotní stavu vaší osoby nebo někoho z blízkých.JAK VYBRAT KVALITNÍ ZABEZPEČOVACÍ SYSTÉM?

Začněte tím, že si vytipujte místnosti, které chcete zabezpečit. Zabezpečení celého objektu by bylo finančně nákladné a v některých případech i zbytečné. Většinou se zabezpečují pouze místnosti, ve kterých jsou uloženy cenné předměty a drahá elektronika, prostě důležité věci. Někdo zabezpečuje ještě přístupové cesty do těchto místností.

Jak vybrat místnosti k zabezpečení

V první řadě přihlédněte k vzájemné poloze místností, které plánujete střežit alarmem. Počítejte s tím, že když budete zabezpečovat místnosti, které na sebe nenavazují, vyjde to dost draho. Jste-li v takové situaci, ale nechcete narychlo hledat oslíka, co se vám na zahradě otřese, je tu jedno snadné řešení: přesuňte některé cennosti do jiné místnosti. Samozřejmě do takové, která bude systémem hlídána.

Zjištění možných přístupových cest

Až budete mít vybrány místnosti, jsou tu ještě přístupové cesty. Ty je taky dobré ohlídat. Přístupové cesty nejsou jen chodby a dveře, ale samozřejmě i okna či balkony ve výšce do tří metrů. Některé přístupové cesty jsou pro zloděje naštěstí natolik komplikované, že je většinou raději ani nepoužije. A to dobře pro vás! Zadní dveře, prosklená okna atd., to už je ale lákadlo!

Připravil jsem pro vás případové studie, ve kterých si ukážeme praktické příklady CO, JAK A JAKÝM ZPŮSOBEM zabezpečit. To se už brzy dozvíte v závěrečné etapě našeho projektu.

Těším se na vaše otázky, zkušenosti a komentáře.

BONUS: Dnes mám pro vás také jedno zajímavé videoDISKUTUJTE S OSTATNÍMI ČLENY POSÁDKY

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.